«На Київщині є близько 6 тис. генераторів на різних типах об’єктів»: Микола Бойко про готовність до опалювального сезону  

Ексклюзив

«На Київщині є близько 6 тис. генераторів на різних типах об’єктів»: Микола Бойко про готовність до опалювального сезону

Традиційно на старт опалювального сезону в нашій країні звикли чекати з 15 жовтня. За умови, що природа та погода не продиктує інші умови. 16 жовтня в Київській ОВА відбулося підсумкове засідання оперативного штабу з підготовки об’єктів до осінньо-зимового періоду 2024/25 року. І тоді про безпосередній початок опалювальний сезон повідомили у 19 громадах Київської області.

Яка загалом ситуація в області з підготовкою до холодів, чим особливий цьогорічний сезон опалення та які реконструкції й ремонти провели на інфраструктурних обєктах регіону? Про це журналісти «Київщини 24/7» поспілкувалися з Миколою Бойком, першим заступником голови Київської обласної військової адміністрації.

– На засіданні оперативного штабу у КОВА щодо підготовки об’єктів до осінньо-зимового періоду 2024/25 року, яке відбулося 16 жовтня, було повідомлено про старт опалювального сезону в громадах області. Який комплекс робіт вдалося виконати на Київщині перед початком холодів? Чим відрізняється цей рік підготовки від попереднього? І які головні завдання були поставлені перед областю?

Так, Київщина завершила типову підготовку до майбутнього опалювального сезону, яка проводиться щороку. Серед основних завдань було підготувати мережі, перевірити та відремонтувати насосні станції, водопровідні мережі, свердловини, котельні там, де це необхідно. Також влітку готували житлові будинки: ремонтували покрівлі, проводили термомодернізацію тощо.

Загалом у тепловому, водопровідно-каналізаційному господарствах підготовлено та відремонтовано:

  • 1 371 котельню;
  • 789 км теплових мереж;
  • 396 км водопровідних та каналізаційних мереж;
  • 530 водопровідних та каналізаційних насосних станцій;
  • 102 водопровідні та каналізаційні очисні споруди;
  • 840 свердловин.

Також створено запас деревного палива та вугілля, матеріалів для посипання та реагентів, підготовлено спеціалізовану снігоприбиральну техніку.

Крім того, комплексно підготовлено: 5 666 житлових будинків, 1 060 закладів освіти (шкіл та дитячих садків), а також 469 закладів охорони здоров’я — це лікарні, поліклініки, ФАПИ.

В умовах війни та постійних атак ворога маємо бути готові до різних викликів. Тож, окрім типової підготовки, ми продовжуємо робити все для того, щоб мешканці були зі світлом та теплом взимку.  Зокрема, продовжуємо встановлювати когенерацію, сонячні електростанції, газові мобільні теплоелектростанції.

– На якій стадії перебуває нині модернізація котелень на Київщині? Скільки загалом їх функціонує? 

У межах підготовки до опалювального сезону у Київській області підготували 1 371 котельню – зокрема 68 котлів на котельнях було замінено. Варто зазначити, що це котельні й освітніх закладів, і соціальної інфраструктури, і житлових об’єктів.

Наразі триває реконструкція ще 3 котелень в Ірпінській громаді.. Це відбувається за сприяння міжнародної організації НЕФКО. Завершення робіт з реконструкції на цих об’єктах заплановане до 20 жовтня.

– Наскільки забезпечена критична інфраструктура альтернативними джерелами тепла й енергії?

Щодо альтернативних джерел живлення — це питання є актуальним ще з початку повномасштабного вторгнення. Ми постійно працюємо над посиленням енергонезалежності Київщини. Зокрема, забезпечуємо генераторами об’єкти критичної інфраструктури — наразі в громадах налічується близько 6 тисяч генераторів на різних типах об’єктів. Це  —  і невеликі генератори від 3 кВт для локального користування, і великі промислові до 2,8 МВт. Також формується запас палива до них. За кожним генератором закріплені відповідальні особи, які можуть здійснювати запуск.

Також працюємо над установкою когенераційних систем для теплових підприємств. Наразі розробляється проєктно-кошторисна документація та проводяться роботи для встановлення 33 когенераційних установок. Вони будуть працювати у Бучанському, Броварському, Вишгородському, Фастівському, Обухівському, Вишгородському та Білоцерківському районах. На окремих теплових підприємствах вже розпочалися відповідні монтажні роботи. Також опрацьовуємо додаткові локації для встановлення когенерації.

Крім того, укладаємо ЕСКО-договори, встановлюємо сонячні електростанції та шукаємо нові можливості, аби не лише розподілити електроенергію, а зробити Київщину енергонезалежною.

– На одному із попередніх засідань обговорювалось питання утримання дерев, які висаджені в охоронних зонах ліній електропередач. Чи відреагували громади на зауваження щодо повільної роботи з обрізки дерев? 

Так, питання належного утримання зелених насаджень та обрізки дерев у зоні ліній електропередач — важливе. В умовах дефіциту електроенергії внаслідок постійних атак ворога допускати відсутність електрики у мешканців через обриви вважаю неприпустимим. За контролем таких насаджень відповідають територіальні громади Київщини спільно з ДТЕКом. Наразі вже опрацьовано близько 50% таких ділянок.

Маємо звести до мінімуму будь-які можливі аварії через негоду і, як наслідок, відсутність електропостачання у мешканців.

– Яка ситуація з теплопостачанням на Київщині зараз? Чи у всіх громадах стартував опалювальний сезон?

Опалювальний сезон на Київщині вже розпочався. Рішення про його початок та закінчення приймається органами місцевого самоврядування з урахуванням кліматичних умов. Про старт опалювального сезону вже повідомили 57 територіальних громад. Наразі вже 36 територіальних громад розпочали підключати до тепла свої об’єкти.

Першими до теплопостачання підключають заклади соціальної інфраструктури. Вже проведені пробні пуски систем, повірені лічильники, проведено ремонт обладнання. Окремі заклади вже опалюються. Станом на 18 жовтня тепло вже отримують 167 дитячих садків, 168 шкіл, 73 заклади охорони здоров’я. Загалом запущено 332 котельні. Робота з підключення до теплопостачання триває.

Варто зазначити, що опалювальний сезон в Україні, як правило, розпочинається 15 жовтня, а закінчується 15 квітня. Але все залежить від погодних умов. Відтак рішення про початок та закінчення опалювального сезону місцева влада ухвалює за тих умов, коли середньодобова температура повітря протягом трьох діб поспіль не перевищує +8°С – для початку опалювального сезону, а коли не нижче +8°С – для закінчення опалювального сезону.

Читайте також: На Київщині внаслідок атаки БпЛА пошкоджено будинки місцевих жителів та автомобілі

Фото: ілюстративне

Актуальні, важливі й перевірені новини Київщини також читайте на нашій Facebook-сторінці і в Telegram-каналі.

Посилання на першоджерело