Підтримка ЗСУ, інтеграція ВПО, безбар’єрність: про що говорили на Форумі регіональних лідерів Рівненщини
У Рівному відбувся Форум регіональних лідерів Рівненщини, який об’єднав народних депутатів, представників місцевої влади, військових, ветеранів, волонтерів, підприємців, молодь та інших небайдужих мешканців регіону.
«Перед нами зараз стоять два величезних виклики: повномасштабне вторгнення і курс на євроінтеграцію. З одного боку, ми воюємо, а з іншого – нам потрібно робити дуже багато трансформацій. І не тільки на рівні парламенту, ухвалюючи відповідні закони, а й на рівні наших громад, для того, щоб наближатися до європейських цінностей, до впровадження європейських практик», – зазначила голова партії «Слуга Народу» Олена Шуляк.
Вона зауважила, що саме громади стануть лідерами у процесі європейської інтеграції України, зокрема, у питанні відновлення.
«Наші члени команди – це сильні особистості, які зарекомендували себе відповідальними та ініціативними. Разом ми показуємо результат, разом вивчаємо основні проблеми Рівненщини та шукаємо шляхи їх розв’язання… Попереду ще багато роботи. Наші пріоритети – Перемога і Відбудова», – сказав голова обласної організації партії «Слуга Народу» Юрій Ліпський.
Народний депутат від «Слуги Народу» Олександр Аліксійчук розповів учасникам форуму про інструменти міжнародного та міжмуніципального співробітництва.
«Участь у міжнародному співробітництві дає можливість громадам користуватися і подаватися на програми та фонди Європейського Союзу, які мають величезні ресурси», – зазначив він.
Що стосується співробітництва всередині країни, нардеп зауважив, що законопроєкт №11412 «Про внесення змін до деяких законів України щодо розвитку співробітництва територіальних громад» спрощує законодавчу базу для такої діяльності.
«Це дозволить зробити співробітництво можливим за 2–3 місяці. Законопроєкт також сприяє створенню проєктних офісів, об’єднуючи невеликі громади. Це підвищує шанси на отримання фінансування ЄС, оскільки більша кількість людей отримуватиме соціальний ефект від реалізації проєкту», – розповів Олександр Аліксійчук.
Під час першої панельної дискусії учасники форуму обговорили тему «Потенціал Рівненщини: від стратегічного планування до реалізації в умовах війни».
Голова Рівненської ОВА, депутат Рівненської обласної ради від «Слуги Народу» Олександр Коваль розповів про регіональну програму «Зброя від Рівненщини – Зроблено в Україні», яка є важливим кроком у підтримці національного виробництва та зміцненні обороноздатності України.
«Ініціатива, запропонована обласною радою та підтримана Рівненською ОВА, – це об’єднання зусиль влади, тергромад та бізнесу, що сприятиме вирішенню критичних питань», – зазначив він.
Олександр Коваль підкреслив важливість згуртованості всієї області навколо цієї програми, що дозволить залучити не лише бюджетні кошти, але й інвестиції бізнесу. Це є чудовим прикладом того, як спільна праця та підтримка на всіх рівнях можуть мати реальні результати, зокрема в зміцненні оборонного потенціалу України.
Голова Рівненської обласної ради від «Слуги Народу» Андрій Карауш підкреслив важливу роль у функціонуванні регіону комунальних закладів, яких на Рівненщині понад 100.
«Узагальнюючи, скажу: хтось проявляє більшу активність, а хтось, у міру специфіки діяльності, – меншу. Але жоден заклад, попри виклики війни, не зупинився. Це важливо», – сказав він.
Андрій Карауш навів приклад: на базі одного з підприємств Рівненщини створено Центр ментального здоров’я «Ти як?», де надають всебічну психологічну допомогу постраждалим від війни: ветеранам, військовим, їхнім родинам, родинам загиблих та зниклих безвісти, ВПО.
Друга панель була присвячена обговоренню ефективних та успішних практик надання допомоги ЗСУ та постраждалим від війни на рівні громад та рішень рад.
«Сьогодні важливо, щоб громади мали ресурси та платформи, які допомагатимуть людям, що постраждали від війни. У Рівному вже функціонує Центр інтеграції, де надають психологічну, медичну, юридичну, гуманітарну допомогу, а також консультують людей з-поміж ВПО та тих, що постраждали від війни, щодо працевлаштування. Там здійснюють повний супровід людини для того, щоб вона отримала комплексну послугу», – зазначила депутатка Рівненської обласної ради від «Слуги Народу» Юлія Шигорева.
Депутатка Рівненської міської ради від «Слуги Народу» Олена Хотенко розповіла про програму безбар’єрності в Рівненській міській громаді. Вона зауважила, що поняття безбар’єрності є набагато ширшим, ніж думають багато громадян.
«Передусім безбар’єрність – це подолання бар’єрів не на вулицях, а в головах», – пояснила вона.
Тому Рада безбар’єрності Рівненської громади має керівників шести фокус-груп, які опікуються фізичною, цифровою, суспільною та громадянською, освітньою, економічною та інформаційною безбар’єрністю.
Учасники форуму також піднімали питання реабілітації ветеранів, зокрема розвитку ветеранського спорту, розвитку громад, соціальної відповідальності бізнесу.