З 1 січня 2025 року всі МСЕК будуть ліквідовані: Рада проголосувала законопроєкт
Застаріла та корупційна система МСЕК ліквідована. Верховна Рада остаточно ухвалила законопроєкт №12178, який запроваджує нову цифрову систему оцінювання функціонування.
Про це повідомив народний депутат від «Слуги Народу», голова Комітету ВР з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування Михайло Радуцький.
«Урядовий законопроєкт передбачає, що з 1 січня 2025 року всі МСЕК будуть ліквідовані, а замість них запрацюють експертні комісії у кластерних та надкластерних лікарнях, які проводитимуть оцінку відповідно до критеріїв Міжнародної класифікації функціонування, обмежень життєдіяльності та здоров’я», – уточнив парламентар.
Рішенням РНБО, нагадав він, встановлені чіткі дедлайни щодо реформування системи МСЕК.
До другого читання документ був суттєво доопрацьований. Серед головних змін Радуцький виділив наступні:
✔ Запровадження нової термінологічної бази у цій сфері.
✔ Визначення порядку та етапів проведення оцінювання функціонування особи у сфері охорони здоров’я.
✔ Цифровізація процесу проведення оцінювання шляхом запровадження електронної системи щодо оцінювання повсякденного функціонування та забезпечення електронної передачі рішень до соціальної сфери
✔ Декларування для всіх членів експертних команд та персональна відповідальність головних лікарів закладів охорони здоров’я, де проводитиметься оцінювання, за неналежну його організацію, а для лікарів – за внесення завідомо неправдивих даних за результатами оцінювання
✔ Встановлений перехідного періоду, що визначає чинність уже виданих документів МСЕК та порядок дій щодо справ, рішення за якими не ухвалено МСЕК.
Крім того, акцентував Радуцький, оцінка із використанням МКФ не буде обмежуватися лише медичною галуззю.
«Уряд має до 1 липня 2025 року подати до Верховної Ради законопроєкт, який має з 1 липня 2026 року впровадити в Україні комплексний механізм оцінювання функціонування особи в інших сферах – соціальній, освітній, сфері зайнятості тощо», – розповів нардеп.
Без змін, зазначив він, залишаться встановлені раніше статуси осіб з інвалідністю та соціальні гарантії, попередні статуси людей з інвалідністю, які були отримані до запуску реформи, медико-соціальна експертиза для дітей.
«З наступного року запрацює нова система, яка мінімізує корупційні ризики та зробить процес проходження оцінювання зручним для пацієнта», – резюмував Михайло Радуцький.