Україна посилює контроль за якістю донорської крові

Уряд затвердив ліцензійні умови для заготівлі та тестування донорської крові. Створення системи крові – одне із зобов’язань України відповідно до Угоди про асоціацію з Європейським Союзом.

Про це повідомив голова Комітету ВР з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування, народний депутат від фракції «Слуга Народу» Михайло Радуцький.

За його словами, затвердження ліцензійних умов – важливий євроінтеграційний крок України, що посилює контроль держави за діяльністю центрів крові. Таке рішення Кабміну дозволяє виконати ще одне положення закону медичного комітету «Про безпеку та якість донорської крові та компонентів крові».

Парламентар нагадав, що у 2020 році Верховна Рада ухвалила закон, який передбачає модернізацію галузі, приведення її до сучасних стандартів, в тому числі заміну застарілого обладнання, посилення контролю за якістю крові, відродження безоплатного донорства.

«Але досі закон запрацював лише частково, адже не вся «підзаконка» затверджена», – зауважив Радуцький.

Як зазначив очільник медичного комітету, реформування системи крові актуальне щонайменше з двох причин. В умовах повномасштабного вторгнення кров донорів потрібна для порятунку поранених військових. І водночас створення системи крові – це одне з головних зобов’язань України у медицині відповідно до Угоди про асоціацію з ЄС. Адже наша країна взяла на себе зобов’язання встановити стандарти якості та безпеки забору, тестування, обробки, зберігання та розповсюдження крові людини.

«Кабмін затвердив нові ліцензійні умови. Наразі центри крові отримують ліцензію лише на медичну практику, але не мають змоги отримати спеціальної ліцензії, яка б відображала всю специфіку їхньої діяльності», – розповів народний депутат.

Він пояснив, що йдеться про весь процес – від заготівлі донорської крові та її компонентів до їхнього розподілу чи реалізації в лікарні. Таким чином, відтепер уперше в Україні запроваджується система ліцензування за європейськими стандартами саме для суб’єктів системи крові.

Радуцький уточнив, що нові ліцензійні умови набувають чинності через рік з моменту прийняття.

«Відтоді заготовляти донорську кров можна буде виключно в центрах крові, а відділення трансфузіології в закладах охорони здоров’я будуть перетворені на лікарняні банки крові. Видачу відповідних ліцензій проводитиме Держлікслужба», – повідомив очільник медичного комітету.

Посилання на першоджерело