Реформи є головною умовою отримання міжнародної фінансової допомоги – Олена Шуляк
В основі програми Ukraine Facility, яка передбачає надання Україні 50 млрд євро протягом 4 років є реалізація плану структурних реформ.
Про це розповіла голова Комітету ВР з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування, очільниця політичної партії «Слуга Народу» Олена Шуляк у своєму блозі для Економічної правди.
«Для досягнення спільно визначених Україною та ЄС цілей необхідно повноцінно виконувати заходи в рамках Ukraine Facility, зокрема проводити реформи. Програма складається з трьох компонентів, які мають працювати в комплексі», – пояснила Шуляк.
Найбільша частина коштів, орієнтовно 38 млрд євро, направлятимуться до загального фонду держбюджету, зокрема на потреби відновлення. Крім того, 8 млн євро планують спрямувати на розвиток інструментів залучення державних і приватних інвестицій. Ще 2,5 млрд євро мають виділити на програми технічної підтримки для посилення спроможності уряду, регіональної та місцевої влади та громадянського суспільства.
«До бюджету кошти мають перераховуватися щоквартально і лише після того, як буде виконано необхідні кроки для імплементації реформ. Така система взаємодії, коли підтримка надається після перевірки виконання «домашнього завдання», уже відпрацьована з Міжнародним валютним фондом. Також Єврокомісія буде здійснювати аудит, контроль за використанням інвестицій, перевіряти ефективність механізмів запобігання корупції», – зазначила голова профільного комітету.
Вона додала, що механізм програми Ukraine Facility відкриває можливість використовувати внески інших донорів завдяки роботі мультидонорської платформи координації допомоги G7. Також на потреби відновлення можуть бути використані доходи, отримані від заморожених російських активів.
Особливий акцент робиться на впровадженні реформи державного управління, належному врядуванні, верховенстві права, боротьбі з корупцією та раціональному управлінні фінансами.
«Важливо те, що багато кроків Парламенту та Уряду вже синхронізовані з Українським Фондом. Зокрема, йдеться про продовження реформи децентралізації – у рамках програми провідну роль у відновленні відіграють територіальні громади. Вони відповідають за розробку планувальних документів, встановлення зв’язків із міжнародними партнерами та реалізацію проєктів відновлення», – наголосила Шуляк.
Також з Ukraine Facility вже узгоджені кроки зі створення єдиної архітектури планувальних документів, зокрема програмі відповідає нещодавно презентована Державна стратегія регіонального розвитку.
«У плані реформ також передбачена участь громадянського суспільства у відбудові. Йдеться про залучення стейкхолдерів до розробки планувальних документів та реалізації проєктів відбудови, яке стане можливим через уже запущену екосистему відбудови DREAM», – підсумувала очільниця «Слуги Народу».