Малий і середній бізнес залишаються опорою економіки під час війни – Олена Шуляк

Попри повномасштабну війну, підприємства малого й середнього бізнесу в Україні продовжують функціонувати, підтримувати Збройні сили, створювати нові робочі місця та зміцнювати економіку. Держава ж, своєю чергою, повинна посилити підтримку підприємців у цих складних умовах.

Про це заявила голова Комітету Верховної Ради з питань державного управління, місцевого самоврядування та регіонального розвитку, лідерка партії «Слуга Народу» Олена Шуляк на VIII Національному форумі «Відновлення та розвиток МСБ 2025», організованому Торгово-промисловою палатою України.

«Українському бізнесу сьогодні важко. Так, згідно з дослідженням, опублікованим на сайті “Дія.Бізнес” в березні 2025 року, показник ділової активності малого і середнього бізнесу становить 38,6 пунктів зі 100 можливих – це нижче, ніж торік. Водночас наступні цифри вражають: понад 70% опитаного бізнесу регулярно допомагає Збройним силам, не лише сплачуючи податки, а й переказуючи кошти та закуповуючи необхідне обладнання», – акцентувала Шуляк.

За її словами, понад половина компаній реалізували соціальні ініціативи для працівників, а понад третина – працевлаштували внутрішньо переміщених осіб. Це свідчить про високу соціальну відповідальність підприємців у воєнний час.

«Також більше ніж 30% опитаного бізнесу вже працевлаштували до себе внутрішньо переміщених осіб. За це також величезна подяка, тому що інтеграція ВПО в громади, на наші підприємства – це важливо, адже люди знайдуть роботу, житло. Ну, і звичайно, це відчуття безпеки, якщо ти не один у великій українській родині», – зазначила Шуляк.

Водночас бізнес стикається з низкою труднощів: воєнна невизначеність, падіння попиту, технічні обмеження. Особливої уваги, за її словами, потребує питання розблокування податкових накладних.

«Незважаючи на те, що частина бізнесу боїться непрогнозованих дій, у держави є чіткий план: євроінтеграція, Ukraine Facility, стратегія для МСБ, дерегуляція, цифровізація. Але настрої показують брак довіри. Так, знову ключовим питанням, яке хвилює бізнес, є питання розблокування податкових накладних. Я ініціюватиму діалог із новим очільником Державної податкової служби, адже в умовах війни такі технічні перешкоди не повинні зупиняти соціально активне підприємництво», – зауважила Олена Шуляк.

Вона також підкреслила, що Верховна Рада сконцентрована на реалізації євроінтеграційного курсу, зокрема — в межах програми Ukraine Facility.

«Ви знаєте, що нині євроінтеграційним дороговказом для нас залишається Ukraine Facility: Україна отримає 50 мільярдів євро до 2027-го року. З цих 50 мільярдів євро майже 8 мільярдів – це інвестиційний фонд, який також буде направлений на те, щоб підтримувати бізнес в Україні, а ще понад 1 мільярд – на громади», – розповіла Шуляк.

Окремо вона звернула увагу на важливість жіночого підприємництва та закликала українок активніше користуватись можливостями грантових програм.

«Ми ухвалювали нове виборче законодавство, впроваджували квоти для жінок. Я розумію, наскільки зараз жінкам важко, тому пишаюся стійкістю українок, які продовжують сімейний бізнес чи перекваліфіковуються, сідаючи за кермо вантажівки або екскаватора. Історіями про жінок-підприємниць можна пишатися, і держава готова їх підтримувати», – сказала Шуляк.

На завершення вона закликала до постійного зворотного зв’язку між бізнесом і владою.

«Звертайтесь з усіма проблемними питаннями, які ми можемо вирішити на рівні парламенту, які можемо донести на рівні уряду. Ми відкриті до діалогу, адже наша спільна мета – сильна, сучасна Україна», – підсумувала парламентарка.