Чому Церква святкує Різдво саме 7 січня?
Відповідає секретар Синодальної літургічної комісії УПЦ протоієрей Димитрій Гарчук:
– Насправді Різдво Христове Православна Церква святкує 25 грудня за юліанським календарем. Ця дата відповідає 7 січня за календарем григоріанським, яким керується світське суспільство. Встановлення святкування Різдва Христового належить до перших століть християнства. До IV століття на Сході та Заході Різдво Христове поєднувалося зі святом Водохреща: відзначалося 6 січня та було відоме під ім’ям Феофанія (Θεοφάνια) Богоявлення. Різдво Христове було вперше відокремлене від Хрещення в Римській Церкві в першій половині IV століття.
337 року єпископ римський Юлій I затвердив дату 25 грудня як дату Різдва Христового. Це був вдалий місіонерський крок. У 45 році до Р.Х. Юлій Цезар у своєму юліанському календарі встановив для Європи 25 грудня як дату зимового сонцестояння (лат. Bruma). Цього дня язичники влаштовували феєрії. Церква наповнила згадану дату новим змістом. Замість язичницького поклоніння сонцю тепер відбувалося поклоніння Сонцю Правди Христу.
Святкування Різдва 25 грудня у Східній Церкві було запроваджено пізніше, ніж на Заході, а саме – в другій половині IV століття. Уперше роздільне святкування Різдва Христового і Хрещення Господнього було запроваджено в Константинопольській Церкві близько 377 року. З Константинополя звичай святкувати Різдво 25 грудня поширився по всьому православному Сходу. Головне, ми святкуємо не дату, а священну подію Різдва Христового, яка є «велика благочестя Тайна …Бог явився у плоті».