Європейський курс у місцевому самоврядуванні: Шуляк назвала три ключові орієнтири

Розвиваючи засади ефективного демократичного управління, Україна орієнтується на принципи Європейської хартії місцевого самоврядування, продовжуючи курс на європейські децентралізаційні перетворення. Утім, їх реалізація передбачає зміни до Конституції, фінансову децентралізацію, впровадження найкращих виборчих і освітніх практик тощо.

Про це на третьому засіданні Керівного комітету з імплементації Плану дій Ради Європи для України «Стійкість, відновлення та реконструкція» на 2023–2026 роки повідомила очільниця парламентського Комітету з питань державного управління, місцевої влади, регіональної політики і містобудування, голова партії «Слуга Народу» Олена Шуляк.

За її словами, усі ініціативи як парламенту, так і профільного комітету повністю узгоджуються з європейськими стандартами та цінностями. Наразі визначено три ключові напрямки. Перший — дотримання норм Європейської хартії місцевого самоврядування, яка окреслює основи державної політики та визнає вагомість місцевої влади як важливої демократичної інституції.

«Йдеться про продовження всіх європейських децентралізаційних реформ, які будуть потім впроваджуватись через зміну в Конституції, через фінансову децентралізацію, тобто приведення податкового і бюджетного законодавства у відповідність до кращих міжнародних практик, через найкращі освітні виборчі практики тощо. Для нас у цьому надважливо мати орієнтир у вигляді європейських практик», – акцентувала Шуляк.

Другою важливою віхою є зміцнення інституційного потенціалу. Шуляк зауважила, що нещодавно прийнято нове законодавство про службу в органах місцевої влади – розпочалась реалізація нової моделі муніципальної служби. Це критично важливо, щоб забезпечити стабільність кадрового складу, що напряму впливає на добробут та поступ громад.

Третім пріоритетом є всеохопність — активна участь громадськості у процесі прийняття рішень на всіх щаблях влади. У цьому контексті вже ухвалено два ключові нормативні акти: законопроєкт №4295 щодо публічних консультацій, а також законопроєкт №7283 про народне волевиявлення, зокрема у частині локальних інструментів демократії.

«Перший закон почне працювати в Україні після закінчення воєнного стану. Другий починає працювати вже зараз і ми можемо бачити перші результати. Я певна, що мешканці наших громад їх будуть бачити також», – зазначила Шуляк.

За її словами, теперішнім викликом є створення умов для впровадження найефективніших моделей розвитку демократії в громадах, незважаючи на війну. Водночас важливо, аби на загальнодержавному рівні зберігався контроль за дотриманням принципу невтручання без нагальної потреби, а також забезпечувалась гнучкість реформ у воєнний та післявоєнний періоди, аби вже розпочаті зміни продовжувалися успішно.