Жіноча дипломатія, євроінтеграція, безбар’єрність, «чоловічі» професії: про що говорили на щорічному з’їзді руху «Зе!Жінки»
Жіноче лідерство та жіноча дипломатія, інклюзія та безбар’єрність, євроінтеграція та міжнародна співпраця на рівні громад, жіноче підприємництво та опанування «чоловічих» професій, повернення депортованих дітей, боротьба з гендерно зумовленим насильством, рольові моделі для залучення жінок до активної діяльності.
На ці та інші теми говорили учасниці щорічного з’їзду руху «Зе!Жінки».
Голова партії «Слуга Народу» Олена Шуляк зауважила, що з початком повномасштабного вторгнення жіноче крило партії «Слуга Народу» – рух «Зе!Жінки» – змінило вектор діяльності. Тепер кожна без винятку учасниця займається соціальними кампаніями і розвитком напрямів інклюзії та безбарʼєрності.
Очільниця партії також наголосила на важливості «жіночої дипломатії» в процесі євроінтеграції України.
«Подивіться, яка кількість жінок зайшла до керівних органів Євросоюзу: до Єврокомісії, Європарламенту, інших інституцій. Я впевнена, що наша жіноча дипломатія може приносити свої плоди. І я бачу, що за три роки роботи ми здобули величезний досвід, який дозволяє це робити», – сказала вона.
Політична лідерка руху «Зе!Жінки» Марина Бардіна закликала жінок розвивати неформальні зв’язки в політиці.
«Ми всі з вами звикли, що політика – це суперсерйозно. А насправді формат «просто випити кави» має дуже сильну вагу, і багато важливих питань вирішуються саме в такому форматі, а не на офіційних конференціях. В першу чергу кожен з нас – людина і кожен з нас потребує середовища довіри», – пояснила вона.
Марина Бардіна навела приклад міжпартійного об’єднання «Рівні можливості», яке могло б стати основою для подібної неформальної комунікації.
Багато уваги учасниці з’їзду присвятили питанню євроінтеграції.
Віцепрем’єрка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина спрогнозувала, що Україна точно увійде до складу Європейського Союзу до 2030 року.
«Але, очевидно, що геополітичні події та події, пов’язані із завершенням війни, можуть пришвидшити цей процес. І зараз моя задача – рухатись настільки швидко наскільки це можливо, і на кожному етапі віднаходити й ухвалювати рішення, які наближають нас до членства», – додала вона.
Народна депутатка від «Слуги Народу» Олена Вінтоняк, голова підкомітету ВР з питань регіонального та транскордонного співробітництва між Україною та країнами-членами ЄС, розповіла про важливість участі жінок у процесі євроінтеграції.
«В українських делегаціях переважну більшість становлять жінки. І спілкування з іноземними колежанками проходить легше, особливо на теми безбар’єрного простору, медичних програм, повернення депортованих дітей. Жінки-євродепутатки сприймають ці теми на емоційному рівні, й ми відчуваємо їхню підтримку», – засвідчила парламентарка.
Депутатка Київської міської ради, менторка руху «Зе!Жінки» у Києві Євгенія Кулеба закликала громади переймати досвід міст та регіонів країн ЄС у впровадженні різноманітних проєктів.
«Міста та регіони в Європі дуже активні. Вони впроваджують багато проєктів, які відрізняються від проєктів на рівні держав. У них є досвід та бюджети, й вони можуть ними ділитися. І цей інструмент абсолютно точно потрібно використовувати», – зазначила депутатка.
Голова Харківської обласної ради, лідерка руху «Зе!Жінки» Харківщини Тетяна Єгорова-Луценко зауважила, що європейські інституції спираються на думку в першу чергу органів місцевого самоврядування, тому співпраця на цьому рівні є важливим завданням на шляху до ЄС. Втім, вона позитивно оцінює хід такої співпраці.
«Про участь органів місцевого самоврядування в євроінтеграції свідчать ті численні міжнародні партнерства, побратимства, які виникають між містами, селами. Ми бачимо, що і тилові, і прифронтові громади в різних куточках України мають партнерства в усьому світі, в першу чергу в Євросоюзі. Це свідчить, що ми маємо бажання рухатися до ЄС», – сказала вона.