У Раді пропонують дієвий спосіб знайти кошти на єВідновлення для ТОТ
Фінансування етапу єВідновлення, який стосується виплат компенсацій за житло, яке розташоване на ТОТ, має відбуватися у тому числі за рахунок прибутків від заморожених активів росіян за кордоном. Але до закону, який дає старт цьому етапу, потрібно вносити правки. Зокрема, у частині сплати відсотку від пенсійного збору.
Про це на засіданні Секції Асоціації міст України з розвитку деокупованих та тимчасово окупованих громад повідомила голова Комітету ВР з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку і містобудування Олена Шуляк.
Вона розповіла, що ухвалення 19 грудня законопроєкту №11161 дає довгоочікуваний старт можливості отримати компенсацію громадянам, чиє житло розташоване на ТОТ. Причому йдеться як про зруйноване житло, так і про не зруйноване, оскільки воно автоматично прирівнюється до зруйнованого. Втім, про реалізацію цього законопроєкту можна буде говорити лише після того, як уряд знайде можливість фінансування для цього етапу.
«Нинішня потреба на фінансування єВідновлення становить близько 20-25 млрд гривень на рік. Однак йдеться лише про ті складові програми, які вже працюють. Ми знаємо, що в бюджеті на наступний рік на програму виділено 4 млрд гривень, ще 15 млрд ми змогли перенаправити з невикористаних коштів Міністерства соціальної політики. Тому, для того щоб запрацював етап компенсацій за житло, розташоване на ТОТ, потрібно знаходити додаткові джерела фінансування. І йдеться про колосальні кошти», – зазначила Шуляк.
Парламентарка додала, що ухвалений учора законопроєкт №11161 – безумовна перемога і парламенту, і уряду. Але для того, щоб він запрацював, потрібно, по-перше, його імплементувати, а по-друге – знайти джерела для фінансування відповідних виплат. Важливо, що порядок реалізації виплат компенсацій за зруйноване і прирівняне до зруйнованого житло, розташоване на ТОТ, Кабмін ще має встановити. Відповідно і самі виплати будуть здійснюватись у межах тих фінансованих ресурсів, які він має. Таким чином, Україна повинна працювати на всіх рівнях для того, щоб отримувати кошти від прибутків заморожених активів росіян за кордоном.
Крім цього, Олена Шуляк наголосила, що в ухваленому законопроєкті потрібно скасувати норму щодо сплати отримувачем коштів 1% від пенсійного збору, оскільки у переселенців, які втратили все, залишивши свої домівки на тимчасово окупованих територіях, цих коштів переважно просто немає.
«У законопроєкті №11161, який вчора ухвалив парламент, залишається норма щодо сплати 1% з пенсійного збору. Я подавала правку щодо її скасування, але її не врахували. Тому ми будемо подавати зміни до законодавства, оскільки переселенцям сплатити його дуже складно і подекуди просто неможливо», – наголосила Олена Шуляк.
Нардепка також вказала, що станом на сьогодні загальна сума заморожених активів росіян за кордоном становить 350 млрд доларів. Більше того, Україна вже починає отримувати прибутки від цих активів. Так, у серпні до України з Бельгії надійшли перші 1,5 млрд євро. Більше того, Україна розраховує щорічно отримувати до 15 млрд доларів доходів від цих прибутків. Це, переконана Олена Шуляк, може і повинно стати можливістю отримати компенсацію для кожного українця.