Підтримка українських біженців, захист прав на освіту дітей і молоді на ТОТ і ВПО: Павло Фролов про результати засідання ТСК

Підтримка українських біженців за кордоном, питання захисту права на освіту українських дітей і молоді, які є ВПО або перебувають на тимчасово окупованих територіях, шляхи збільшення надання грошової допомоги постраждалим з боку держави та міжнародних гуманітарних організацій.

Ці та інші питання обговорили під час засідання Тимчасової спеціальної комісії Верховної Ради з питань захисту прав ВПО та інших осіб, – повідомив голова ТСК, народний депутат від фракції «Слуга Народу» Павло Фролов.

Як зазначив парламентар, за даними МЗС України, за кордоном перебуває 7,7 млн українців.

«Для посилення захисту прав наших біженців, збільшення доступності консульських послуг ми запропонували збільшити чисельність консульських працівників у країнах з найбільшою кількістю переміщених українців, пришвидшити цифровізацію та автоматизацію процесів консульського обслуговування», – розповів Фролов.

Крім того, ТСК ініціювала розробку Державної стратегії повернення біженців до України та збереження зв’язків з Україною для тих українців, які залишаться за кордоном.

«Це вкрай важливо, адже навіть за даними Міжнародної організації праці для повоєнного відновлення та відбудови України нам потрібно додатково залучити майже 8 млн нових робочих рук», – зауважив народний депутат.

З метою захисту прав на освіту українських дітей за кордоном ТСК встановила Міносвіти разом з МЗС провести роботу, зокрема, щодо відкриття за кордоном громадських, суботніх/недільних українських шкіл, забезпечити їх підручниками, домогтись включення української мови до переліку мов на вибір для вивчення як другої іноземної мови у країнах Європи.

Стосовно додержання права на освіту дітей з числа ВПО, як повідомив Фролов, було визнано неприйнятним положення наказу Міносвіти № 850 щодо примусового переведення учнів ВПО на очне навчання, якщо є така можливість у місцях їхнього проживання.

«Запропонували прем’єр-міністру терміново наповнити платформу дистанційного навчання «Всеукраїнська школа онлайн» відеоуроками для здобуття освіти по всіх навчальних програмах, темах, предметах і класах», – поінформував парламентар.

Серед рішень ТСК щодо захисту дітей і молоді на тимчасово окупованих територіях України та ВПО:

– необхідність збереження права вибору учнів та їхніх батьків форми навчання;
– визнання результатів та періоду навчання у закладах освіти ТОТ для продовження освіти в українській школі;
– проведення безоплатного навчання молоді з ТОТ з виплатою стипендії з продовженням навчання в українських закладах вищої освіти;
– підтримка освітніх центрів «Крим-Україна» та «Донбас-Україна», що допомагають молоді з ТОТ вступити до українських вишів;
– правила прийому до ЗВО мають бути затверджені та оприлюднені до 1 січня року вступу, а не у березні чи квітні.

«Для збільшення ефективності надання грошової допомоги ВПО та іншим постраждалим з боку держави та міжнародних гуманітарних організацій запропонували визначити у міністерствах та ОВА відповідальних посадових осіб для взаємодії з Робочою групою з надання грошової допомоги та міжнародними й національними гуманітарними організаціями», – повідомив Павло Фролов.

Посилання на першоджерело