Чи справді енергія світла безкоштовна або чому бізнесу вигідно мати власну СЕС
Міжнародні санкції та військові конфлікти порушують усталені економічні відносини. Сучасні країни досить критично залежать від імпорту традиційних джерел енергії, таких як нафта, газ і вугілля. Однак в умовах глобальної політичної кризи відновлювані джерела енергії розвиваються дуже динамічно. Тому саме вони стають альтернативою для безпеки національних енергетичних систем.
Сонячна енергія вважається однією з найкращих відновлюваних джерел енергетики. Джерело сонячного світла невичерпне, що гарантує стійку роботу сонячних енергетичних станцій (або скорочено СЕС). Ріст інвестицій у будівництво СЕС стимулює розвиток галузі. Нові робочі місця, збільшення виробництва енергії, створення нових технологій… Усі зазначені фактори вдало підтримують економіку.
Крім цього, сонячна енергетична станція виробляє екологічну чисту енергію та зменшує викиди парникових газів, що важливо в епоху екологічних трендів.
Чи вигідні інвестиції в енергонезалежність
Мотивація будівництва сонячних електростанцій зрозуміла. Це крок до трьох «Е»: економічного, екологічного та енергонезалежного майбутнього. Власна СЕС зменшує залежність від централізованого електропостачання, що є важливим фактором у разі перебоїв з подачею електроенергії.
Зазначимо, що основна мета кожного бізнесу – отримувати прибуток. Незалежно від сфери діяльності, кожне підприємство споживає електроенергію, а за останні два роки тарифи здорожчали вдвічі. Цілком зрозуміло, що тенденція не зміниться – електроенергія дорожчатиме. Спочатку зростатимуть тарифи, потім ціни, а чистий прибуток щоразу ставатиме меншим. Як наслідок, конкурентоспроможність компанії впаде. Тому будівництво сонячних електростанцій є вдалим варіантом для інвестування.
Принцип роботи сонячної станції
На початковому етапі термін окупності інвестицій становить 5–6 років. Якщо рахунок за електроенергію невеликий (як у середньостатистичного споживача), то і прибуток буде незначним. Але для підприємця різниця одразу помітна. Це пов’язано з тим, що чим вищий рахунок за електроенергію, тим швидше окупляться інвестиції в сонячні станції. В деяких випадках – навіть протягом декількох років.
Власна сонячна станція генерує електроенергію за фіксованою ціною для підприємця. Вартість кВт залишається сталою протягом усього терміну служби сонячних панелей. Ця стабільність дозволяє компанії рухатися вперед, планувати майбутнє і суттєво скоротити витрати.
Крім економії коштів, власна СЕС гарантує успіх та визнання в різних сферах, особливо у сфері зв’язків з громадськістю. Такі тенденції популярні у США та країнах Західної Європи, а нині поширюються і в Україні. Використання екологічно чистої енергії – актуальна тема для маркетологів, а встановлення сонячних панелей – чудовий інфопривід для ЗМІ. Успішний зелений маркетинг підвищує репутацію компанії, адже споживачі віддають перевагу натуральним продуктам. Окрім цього, виняткову цінність матимуть продукти, які вироблені в екологічно чистих умовах. Довіра до еко виробництв зростатиме як в аудиторії, так і у потенційних фінансових партнерів, оскільки еко підприємства підтримуються як суспільством, так і урядом.
Інвесторам вигідно фінансувати екологічно чистий бізнес. Ці компанії здатні отримувати більше прибутку та мінімізувати ризик збитків. Інвестиції в екологічні проєкти створюють нові можливості та ринки. Статистика демонструє, що найвищий попит на акції екологічно відповідальних компаній залишається в Європі та США.
Використання СЕС стає більш поширеною практикою серед українських компаній. Так, наприклад, МХП Еко Енерджі створили 9 проєктів з використанням відновлюваної енергії. Підприємство має на меті здійснити зелену трансформацію виробництва. Одна із СЕС у Вінницькій області потужністю 1 МВт працює з 2022 року, заощаджує 1,2 мільйони гривень і зменшує викиди парникових газів на 1200 тонн щорічно.
Сонячна станція у Вінницькій області потужністю 1200 кВт
Минулого року мережа торговельних центрів “Епіцентр” встановила п’ять сонячних електростанцій. Сонячні панелі забезпечують 30% потреб торгових центрів і скорочують викиди парникових газів на 2 млн тонн.
Одна з сонячних станцій на даху ТРЦ “Епіцентр”
Підводні камені ринку відновлюваної енергетики
За останні роки уряд вжив низку заходів для сприяння розвитку зеленої енергетики. Ще у 2008 році держава запровадила “зелений” тарифу, щоб стимулювати процес встановлення сонячних електростанцій. Це механізм, за допомогою якого надлишок електроенергії, виробленої з альтернативних джерел, може бути проданим енергопостачальним компаніям. Власникам станцій обов’язково необхідно оформити договір щодо зеленого тарифу перед встановленням панелей.
Наразі перед країною стоїть питання, чи буде працювати система зелених тарифів. Виплати за надлишок енергії, виробленої з альтернативних джерел, тимчасово призупинені. Крім того, досі не погашені борги перед домашніми електростанціями. На практиці споживачі змушені обмежувати надходження надлишкової енергії в мережу, щоб запобігти втратам.
Хоча рентабельність інвестицій залишається спірною, сонячні панелі забезпечують подушку безпеки на випадок відключення електроенергії. Крім цього, власна СЕС може заощадити гроші на комунальних платіжках в сезон найбільшої сонячної активності.
Основною проблемою енергетичного ринку є відсутність налагодженої системи розрахунків між учасниками. Щоб уникнути конфлікту між власниками станцій та потенційними покупцями, уряд планує запровадити Net billing. Також цей механізм має дисциплінувати процес торгівлі надлишковою енергією. За допомогою Net billing активні споживачі можуть продавати надлишки електроенергії в мережу. Продана електроенергія фіксується і конвертується в гроші. Споживачі можуть використовувати ці гроші для купівлі електроенергії з мережі, коли їм це потрібно. Ці нововведення мають вирішити багато важливих проблем в галузі відновлюваної енергетики.
Відповідний законопроєкт був ухвалений у липні 2023 року і підписаний президентом Зеленським. Однак допоки уряд не устаткує правову базу для торгівлі надлишками чистої енергії, від малих побутових сонячних електростанцій не варто очікувати прибутку. Однак великим компаніям вигідно будувати сонячні електростанції для збереження коштів. Найкращий спосіб уникнути ризику – будувати поетапно, враховуючи логіку розширення.
Приклад домашньої сонячної станції
Перспектива майбутнього: інвестиції на десятки років
Експерти очікують, що ринок сонячної енергетики буде стрімко зростати в найближчі роки: за прогнозами SolarPower Europe, до 2025 року потужність сонячних електростанцій в Україні мала досягнути 10 ГВт. Це означає, що відновлювана енергетика відіграватиме все більш важливу роль в енергетичній системі України, яка імпортувала близько 30% своїх енергетичних потреб. Адже розвиток відновлюваної енергетики допоможе зменшити цю залежність.
Уряд України та її європейські партнери заохочують розбудову інфраструктури для відновлюваної енергетики. Вони активно фінансують будівництво нових електромереж. Тому є можливість виграти міжнародні гранти або взяти участь у програмі підтримки встановлення сонячних станцій.
Також держава надає кредитування на будівництво сонячних електростанцій та пільгове оподаткування після встановлення сонячних панелей. Тож є сенс діяти на випередження та закласти фундамент для довгострокової економії та вигоди в той час, коли екологічні тренди охоплюють весь світ. Використання чистої енергії має потенціал стати бізнесом технологій майбутнього.