Олена Шуляк: Мешканці громад тепер можуть впливати на перерозподіл місцевих бюджетів
Президент України Володимир Зеленський підписав Закон України №3703-IX, який впроваджує низку нових механізмів для мешканців громад, спрямованих на посилення місцевої демократії. Зокрема, документ передбачає обов’язкові звіти місцевих депутатів перед виборцями у форматі відкритих зустрічей, під час яких вони відповідатимуть на питання громадян. Також значно підвищується значущість електронних петицій, результати яких тепер місцеві ради мають обов’язково розглядати на найближчих сесіях.
Про це повідомила голова Комітету Верховної Ради з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування, очільниця партії «Слуга Народу» Олена Шуляк.
Законопроєкт №7283, підписаний Президентом 6 січня, був ухвалений Верховною Радою у 2024 році. Він є одним із ключових для продовження реформи децентралізації в Україні та сприяє активному залученню громадян до прийняття рішень, що впливають на життєдіяльність їхніх громад. Документ запроваджує кілька важливих інструментів, серед яких громадські обговорення, публічні консультації, загальні збори, а також можливість участі мешканців у питаннях формування і розподілу місцевого бюджету.
Ще однією новацією закону стало зобов’язання депутатів місцевих рад не лише звітувати перед громадою раз на рік, а й робити це у форматі публічних дискусій, відкритих для мешканців. Крім того, їхні звіти мають бути оприлюднені, щоб виборці могли відслідковувати діяльність обраних ними представників.
Значущим нововведенням також є запровадження місцевих референдумів. Попри те, що вони будуть можливими лише після завершення воєнного стану, закон уже зараз визначає їх як один із важливих інструментів народного волевиявлення.
«До такого формату волевиявлення потрібно готуватися вже сьогодні, адже таким інструментом як референдум ми будемо користуватися після перемоги. Без цього не обійтись», – наголосила Олена Шуляк.
Закон також надає більше ваги електронним петиціям. Відтепер місцеві ради зобов’язані розглядати їх оперативніше, а саме на наступній черговій сесії. Ще одним важливим положенням є обов’язок місцевих рад затвердити статут територіальної громади або привести чинні документи у відповідність із законом до початку 2027 року.
Як зазначила Олена Шуляк, на першому етапі підготовки до ухвалення законопроєкту №7283 було подано багато правок, які зрештою врахували. За її словами, це один із найважливіших законів для продовження децентралізації, адже він дає змогу людям активно брати участь у житті громади не тільки під час виборів, а й у періоди між ними.
«Ми чітко усвідомлювали, що деякі законодавчі зміни, необхідні для реалізації принципів народовладдя, «провисають» далеко не перший рік, якщо не десятиліття. Крім цього, багато надважливих децентралізаційних законопроєктів забуксували на рівні Конституції через війну. Але відсьогодні один з них, який впроваджує необхідні ефективні інструменти місцевої демократії, нарешті вступає в силу», – підсумувала Олена Шуляк.