Президент України вніс у Раду законопроєкт про множинне громадянство
Варто зазначити, що це не перша подібна ініціатива президента
Президент України Володимир Зеленський вніс у Верховну Раду законопроєкт про множинне громадянство. Про це свідчать дані на сайті Верховної Ради України.
Проєкт закону крім закріплення допустимих випадків множинності громадянства, визначає підстави для втрати громадянства України.
Яка мета законопроєкту?
У пояснювальній записці вказано, що цілями та завданнями ухвалення законопроєкту є актуалізація правового регулювання питань громадянства України з огляду на необхідність забезпечити національну безпеку та національні інтереси України заради збереження єдності української спільноти. А також зменшення негативних наслідків демографічної кризи в Україні внаслідок збройної агресії РФ проти України.
“Ще законопроєкт має на меті спростити порядок набуття громадянства України та удосконалити регулювання правового статусу іноземців та осіб без громадянства, які в установленому законодавством України порядку проходять/проходили військову службу за контрактом у Збройних силах України, Державній спеціальній службі транспорту, Національній гвардії України або є одним із подружжя такої особи, або є дитиною такої особи”, – йдеться в документі.
Основні положення законопроєкту
Законопроєктом зокрема:
- закріплюються допустимі випадки множинності громадянства (підданства);
- визначаються особливості набуття громадянства України та поновлення у громадянстві України для деяких категорій іноземців, зокрема у спрощеному порядку;
- уточнюються умови набуття громадянства України за народженням, за територіальним походженням, а також умови прийняття до громадянства України;
- переглядаються підстави для втрати громадянства України;
- урегульовується питання можливості подання паспортного документа, строк дії якого закінчився, іноземцями та особами без громадянства, які в установленому законом порядку проходять/проходили військову службу за контрактом у ЗСУ, Нацгвардії, інших утворених відповідно до законів України військових формуваннях, для отримання посвідки на тимчасове проживання;
- унормовується питання щодо правового статусу іноземців та осіб без громадянства, які під час дії воєнного стану, введеного в Україні, надають або надавали стрілецьку, тактичну, медичну, радіотехнічну, вибухотехнічну та іншу допомогу підрозділам ЗСУ, Нацгвардії, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, правоохоронних органів спеціального призначення, а також підрозділам територіальної оборони, добровольчих формувань територіальних громад, перебуваючи безпосередньо у районах ведення бойових дій.
Раніше
Варто зазначити, що це не перша подібна ініціатива президента. У 2019 та 2021 роках глава держави вносив у Верховну Раду законопроєкти, які стосувалися подвійного громадянства. Однак вони залишилися без розгляду в залі Ради.
У січні цього року Зеленський також вносив до парламенту відповідний законопроєкт. Тоді він говорив, що законопроєкт дасть змогу мати українське громадянство всім етнічним українцям та їхнім нащадкам із різних країн світу, крім громадян Росії. Однак, цей законопроєкт також лишився без розгляду в залі.