В Україні триває реформа управління державною та комунальною власністю
Понад 1200 держпідприємств розділять за категоріями, щоб ліквідувати збанкрутілі, а нестратегічні підприємства запропонують для приватизації або оренди через онлайн-аукціон. Про це повідомив народний депутат від фракції «Слуга Народу», голова підкомітету з питань регулювання публічних закупівель та ефективного управління державним і комунальним майном Олексій Мовчан.
«В Україні – 3116 державних та 14 056 комунальних підприємств. Проте, як показує статистика, держава та органи місцевого самоврядування не завжди є ефективними власниками. Лише за останніх шість років кількість прибуткових державних підприємств серед усіх працюючих зменшилася майже наполовину. Кредиторський борг держкомпаній тільки за 2023 рік досяг 912,8 млрд грн – тобто понад $23 млрд», – повідомив народний депутат.
Змінити ситуацію має ухвалений парламентом законопроєкт 5593-д, який вдосконалює корпоративне управління державними підприємствами та наближає до стандартів Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР).
За словами Мовчана, наразі в Україні триває процес тріажу – розподілення державних підприємств за категоріями.
«Паралельно з цим державні підприємства перетворюють на акціонерні товариства, на них створюють наглядові ради, які повинні забезпечити ефективність управління компанією. На підприємства державної власності, які не будуть визнані стратегічними, чекає приватизація, оренда через державні онлайн-аукціони або ліквідація збанкрутілих. Йдеться про понад 1200 держпідприємств», – сказав парламентар.
Він додав, що за 6 років в системі Prozorro.Продажі продали майже 5,8 тис. державних та комунальних об’єктів по всій Україні.
«Ці продажі принесли у бюджети всіх рівнів 16,5 млрд грн. Занедбані фабрики, напівзруйновані радянські санаторії та старі цехи, що роками обтяжували державу та громади, знайшли нових власників, які створюють там бізнес, нові робочі місця та сплачують податки», – підсумував Мовчан.