Парламент підтримав ініціативу безоплатно зберігати репродуктивні клітини військових три роки
Народні депутати 264 голосами ухвалили законопроєкт №10448, який передбачає збереження репродуктивних клітин військових. Про це повідомила одна з ініціаторок законопроєкту, очільниця партії «Слуга Народу» Олена Шуляк.
«Це дуже назріла, але непроста тема, яка потребує негайного вирішення. Життєва реальність полягає в тому, що військові, звичайне життя та плани яких обірвала війна, часто не встигли залишити своє продовження роду», – зауважила Шуляк.
Вона додала, що законопроєкт дозволить зберігати і використовувати для народження дітей репродуктивні клітини загиблих військовослужбовців.
Зокрема законопроєкт передбачає такі норми:
✅ Репродуктивні клітини військових у випадку їхньої загибелі підлягають безоплатному зберіганню протягом 3 років. Продовження зберігання можливе за рахунок інших осіб.
✅ Зміни до Цивільного кодексу дозволять уповноваженим особам розпоряджатись репродуктивними клітинами загиблого. Закон усуває необхідність додаткових витрат на нотаріальні послуги, а також пропонує уніфікований підхід і чіткість процедури.
✅ Серед ключового – зміни до Сімейного кодексу, відповідно до яких загиблий (а), чиї клітини використані після смерті, визнається батьком чи матір’ю дитини, якщо це волевиявлення людини на випадок своєї смерті.
✅ Волевиявлення особи вчиненні та посвідчені нотаріально до введення в дію цього Закону щодо власних репродуктивних клітин на випадок своєї смерті або оголошення залишаються підставою для застосування допоміжних репродуктивних технологій із використанням відповідних репродуктивних клітин.