Біоматеріали загиблих захисників дозволять використовувати для народження дітей: Подано новий закон

У Верховній Раді зареєстрований законопроєкт, який дозволить зберігати і використовувати для народження дітей репродуктивні клітини загиблих військовослужбовців.

Про це повідомив голова медичного комітету, народний депутат «Слуга Народу» Михайло Радуцький.

У листопаді минулого року парламент ухвалив закон 3496-IX медичного Комітету, який дозволяє нашим героям, що на фронті втратили репродуктивну функцію, зберігати коштом держави біоматеріал у кріобанках та народжувати дітей.

«Але в цьому законі не було врегульоване питання постмортальної репродукції, тобто народження дитини після загибелі військового. Як і обіцяв, подаємо окремий законопроєкт для врегулювання цього важливого питання.
Законопроєкт № 10448 про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо збереження генофонду Українського народу розроблений для захисту інтересів захисників та їхніх родин», – сказав він.

Навесні медичний Комітет вносив на розгляд парламенту законопроєкт 6475-д, який комплексно врегульовував питання допоміжних репродуктивних технологій, в тому числі посмортальної репродукції. Передбачаючи можливість зберігання і використання біоматеріалів після загибелі їх власника у разі наявності нотаріально завіреного розпорядження загиблої особи. Але в травні Верховна Рада відхилила цей законопроєкт. Тому було розроблено новий (№ 10448), де прописано чіткий та детальний алгоритм цієї процедури, зазначив голова комітету.

«Відтепер захисник чи захисниця, чиї репродуктивні клітини зберігаються у кріобанках, мають заповнити відповідне розпорядження (його форму після ухвалення закону затвердить Уряд). Це дозволить запобігти додатковим затратам на нотаріальні послуги, а уніфікований підхід – неоднозначності тлумачення такого розпорядження», – розповів Михайло Радуцький.

Для визнання батьківства та поширення на таких дітей пільг вносять зміни у статтю 281 Цивільного кодексу та статтю 123 Сімейного кодексу. Додається, що захисник має право розпорядитися репродуктивними клітинами у разі смерті, написавши відповідне розпорядження, а також застосувати допоміжні репродуктивні технології. Ця фізична особа визнається батьком або матір’ю народженої у такий спосіб дитини.

У разі загибелі захисника чи захисниці репродуктивні
клітини коштом держави зберігаються протягом 3 років. Після закінчення цього терміну подальше зберігання може бути продовжене коштом іншої особи, яка вказана у розпорядженні.

Посилання на першоджерело