Тарас Тарасенко: на ветеранські простори у 2025 році планується виділити бюджетне фінансування
На створення в Україні мережі ветеранських просторів у 2025 році планується виділити фінансування з державного бюджету.
Про це на форумі «Ветерани – Шлях додому» в Івано-Франківську повідомив народний депутат від «Слуги Народу» Тарас Тарасенко, який є одним з ініціаторів відповідної правки до проєкту держбюджету-2025.
Нардеп пояснив, що йдеться саме про скоординовану мережу ветеранських просторів.
«Окремі успішні кейси вже є в різних громадах України, але це розрізнені простори, не пов’язані між собою. Нам потрібно збирати найкращі практики по регіонах і формувати єдину мережу просторів, які б могли комунікувати між собою, мати єдині стандарти і дійсно забезпечувати комфорт захисникам і захисницям на місцях», – зазначив Тарас Тарасенко.
Він також наголосив на необхідності формування кадрового потенціалу для роботи в таких просторах.
«Ми знаємо, що гроші – це ще не все. Ефективність забезпечення залежить від людей. Наскільки якісно вони будуть працювати, наскільки людяними вони будуть один до одного і до тих, хто приходить у ці просторі. Наша мета – щоб ветеранські простори не перетворилися на чергові «соцбези». А були клубами, куди ветеран приходить, і точно знає, що йому допоможуть», – сказав нардеп.
На його думку, ветерани, які звертаються по допомогу, згодом самі можуть ставати працівниками ветеранських просторів і надавати допомогу побратимам.
Учасники форуму розповідали про успішні кейси ветеранських просторів, що вже функціонують на Прикарпатті.
Так, ветеранський простір Першого волонтерського хірургічного шпиталю в Івано-Франківську за 1,5 року існування провів більше 100 заходів, в яких взяли участь 1100 людей, серед них 85% – ветерани.
Простір не лише допомагає самим ветеранам, а й готує громадянське суспільство до комунікації із захисниками. Зокрема, тут провели тренінг для соціальних працівників «Як спілкуватися з людьми, травмованими війною», а також тренінг для журналістів «Психологія інтерв’ю: як спілкуватися із ветеранами».
Ще один кейс – ветеранський простір «4.5.0 Прикарпаття» на березі гірської річки Лімниці. Його придумав військовослужбовець Олег Перегуда, який не встиг побачити реалізацію своєї ідеї на практиці, оскільки загинув на війні в червні 2022 року.
Олег був переконаний, що подібний заклад не повинен нагадувати стіни медичного стаціонару. Це місце, куди ветеран хоче повернутися навіть після курсу реабілітації – поділитися досвідом, поспілкуватися, або просто випити кави з побратимами.
У «4.5.0 Прикарпаття» є спортивний майданчик, вулики для апітерапії, сад та теплиці для трудотерапії, а також мансарда для арт-терапії, відпочинку та читання книжок.