Андрій Герус: розвиток децентралізованої генерації – важлива складова енергосистеми України
Для вирішення нинішніх проблем з енергопостачанням в Україні недостатньо відновити зруйновану ворогом інфраструктуру, необхідно розвивати децентралізовану або розподілену генерацію. Це – важлива складова енергетичної системи нашої держави.
На цьому наголосив народний депутат від фракції «Слуга Народу», голова Комітету ВР з питань енергетики та житлово-комунальних послуг на Форумі «Децентралізована генерація в Україні».
Парламентар акцентував увагу на вже введені в експлуатацію обʼєкти та ухвалений у 2023 році Верховною Радою закон щодо відновлення та «зеленої» трансформації енергетичної системи України.
«Закон значно розширив чинні механізми підтримки виробників електроенергії (до 5 МВт) з альтернативних джерел енергії на роздрібному ринку електричної енергії», – нагадав Герус.
Також, додав очільник енергетичного комітету, законом було запроваджено поняття «активний споживач», який може здійснювати продаж електропостачальнику надлишків виробленої електроенергії генеруючими установками як за «зеленим» тарифом, так і за механізмом самовиробництва без необхідності отримання ліцензії.
«Запровадження механізму NetBilling, який означає самовиробництво, стимулює не лише побутових споживачів, у яких у власності є декілька генеруючих установок, а й малих непобутових споживачів генерувати електричну енергію як для покриття власних потреб, так і відпуску в мережу, наслідком чого є зменшення навантаження на енергосистему України», – акцентував Герус.
За його словами, важливою складовою розвитку цього напряму є і допомога в кредитуванні бізнесу за державною програмою «Доступні кредити 5-7-9%».
Водночас, розповів він, необхідно продовжувати подальшу комунікацію з ЄБРР та енергетичними компаніями, з метою запровадження нових механізмів з викупу електроенергії та укладення довгострокових договорів на продаж електроенергії компаніями, які планують будувати «велику» генерацію. І ці договори мають кредитуватися банками.
«Ми бачимо дуже багато проєктів, коли мережі супермаркетів, АЗС, торгово-розважальних центрів, різні підприємства, а також заклади охорони здоров’я будують в себе таку генерацію. Як-от Хмельницький лікувально-діагностичний центр, встановивши на дахах сонячні панелі, надлишки електроенерії продає в мережу. Кожен такий проєкт достатньо маленький, але коли їх буде сотні тисяч, це значно допомагатиме енергосистемі України», – резюмував Андрій Герус.