Міжнародна співпраця, розвиток громад, реабілітація ветеранів: про що говорили на Форумі регіональних лідерів Полтавщини
Відновлення громад, підвищення компетенцій представників місцевої влади співпраця з міжнародними партнерами, підтримка громадами Збройних Сил, реабілітація ветеранів, посилення ролі жінок у регіональній політиці, залучення активної молоді до прийняття рішень в громадах. Ці та інші теми обговорили у Полтаві на Форумі регіональних лідерів Полтавщини.
«Форум має основну мету – об’єднати наших регіональних лідерів. Кожен з вас може об’єднувати більше активних людей з наших громад, які хочуть бути долучені до різних процесів, що відбуваються на Полтавщині. Зараз, коли ми стаємо перед величезними викликами, саме єдність допоможе нам їх здолати», – сказала у вітальному слові голова партії «Слуга Народу» Олена Шуляк.
Вона закликала громади області зосередитися на створенні комплексних планів відновлення та розвитку, а також підвищувати компетенції, які дозволять їм залучати міжнародні кошти на реалізацію цих планів.
Також до учасників форуму звернулися італійські політики, з якими Полтавська обласна організація партії «Слуга Народу» розвиває співробітництво.
«З першого дня російського вторгнення ми стали на бік України… Ви захищаєте не лише свою країну, а також ліберально-демократичну модель в цілому», – сказав депутат Парламенту Італії Бенедетто Делла Ведова.
Він також висловив упевненість, що співпраця Італії з Україною продовжиться – як на рівні країн, так і на рівні Полтавського регіону.
Президент партії Radicali Italiani Патріція де Грація наголосила на ефективності співпраці між містами Італії та України та анонсувала запуск нової програми допомоги, пов’язаної із дронами.
«Сьогодні – важкі часи. Тому безумовно потрібно бути всім разом знаходити однодумців, тих, хто буде поряд, хто зможе підставити плече», – сказав народний депутат, голова Полтавської обласної організації партії «Слуга Народу» Олексій Устенко.
Велику увагу спікери форум приділяли міжнародній співпраці громад Полтавщини.
Секретар Полтавської обласної організації партії «Слуга Народу» закликала голів громад бути активніше в питанні такої співпраці.
«У кожного голови громади є можливість постукати в двері міжнародних партнерів, таких самих голів громад за кордоном. Але я стикалася з такими історіями, коли голова громади каже: для чого воно мені треба, що вони мені дадуть?», – навела вона приклад.
На думку Валентини Різник, головне, що можуть дати іноземні громади нашим – це досвід. Вона повідомила, що команда «Слуги Народу» Полтавщини збирає інформацію про можливості міжнародної співпраці, щоб допомогти громадам регіону.
«Ми з командою починаємо напрацьовувати ці історії, щоб вам було зручніше їх обирати. Ми зберемо їх в один невеличкий довідничок, яким ви зможете користуватися», – звернулася Валентина Різник до представників громад.
Народний депутат від «Слуги Народу» Олексій Мовчан закликав громади вже сьогодні користуватися можливостями євроінтеграційного курсу України.
«Наші партнери відкриті до обміну досвідом, до комунікації, до ініціативи – треба не боятися! Саме в цьому полягає імплементація євроінтеграції: не лише на папері прийняти закони, правила чи регламенти, а й фактично ними користуватися», – пояснив він.
Нардеп також закликав бізнес в громадах звернути увагу на країни Чорноморського регіону, які є перспективними для міжнародної торгівлі та водночас не такими складними для входу, як країни Євросоюзу.
Депутат Полтавської міської ради від «Слуги Народу» Антон Ярмолюк наголосив на важливості ефективного використання ресурсів громад. Він навів приклад невеликого австрійського міста Графенверт, яке делегація з Полтавщини відвідала з робочим візитом. За його словами, бюджет Графенверта співставний з бюджетом аналогічного за населенням міста Полтавщини, тобто успіх австрійської громади пов’язаний не з великими сумами коштів, а з раціональним господарюванням. Зокрема, на малій річці в центрі Графенверта споруджено міні-електростанцію.
Приклади енергоефективного господарювання є і на Полтавщині. Зокрема, в Миргородській громаді реалізуються проєкти зі встановлення сонячних електростанцій на лікарні та КП «Тепловодсервіс». За словами секретаря Миргородської міської ради Олександра Гуржія, проєкти реалізуються на умовах співфінансування коштами донорів та громади.
Голова Великорублівської громади В’ячеслав Олійник розповів про встановлення в громаді вуличного освітлення на сонячних панелях, а також про ефективні програми підтримки ВПО.
Загалом на Полтавщині за 22 державними програмами соціальні гарантії та виплати отримують 84 тис. сімей ВПО, повідомив начальник Управління у справах реінтеграції, соціального захисту ветеранів та внутрішньо переміщених осіб Полтавської ОВА Сергій Апряткін.
«Ведеться активна робота з громадами щодо формування фондів соціального та тимчасового житла. Зокрема, планується реконструкція будинку в Кременчуці, що забезпечить житлом 215 осіб», – повідомив він.
Перший заступник голови Полтавської обласної ради Олександр Лемешко розповів про позитивний досвід Полтавщини у питанні реабілітації ветеранів.
«Полтавська область стала першою, де почалася комплексна програма реабілітації ветеранів з членами родини… Це не про масаж чи водні процедури. Там працюють мультикомплексні бригади: там і сім’я, і спорт, і психологи», – пояснив він.
Олександр Лемешко також нагадав, що Полтавщина активно розвиває спортивну реабілітацію ветеранів. Зокрема, цього літа Полтава вже вдруге приймала ветеранські змагання «Сильні України», які проходять за підтримки депутатів від «Слуги Народу».
Ветеран ЗСУ, амбасадор проєкту «Сильні України» на Полтавщині Артем Погорілий розповів про діяльність громадського об’єднання «Полтавщина непоборна», яке займається допомогою ветеранам та особам з інвалідністю внаслідок війни.
Серед інших напрямків об’єднання займається популяризацією реабілітації через спорт, зокрема завдяки промоції ветеранських змагань.
«Тобто змагання ми використовуємо не лише для досягнення спортивного результату, а й для донесення інформації до тих, кому вона потрібна», – зауважив ветеран. За його словами, особливо гостро проблема необізнаності ветеранів стоїть в невеликих громадах області, тому важливо доносити інформацію саме туди.
Депутатка Полтавської обласної ради від «Слуги Народу», голова ГО «Інша Жінка» Юлія Цибульська розповіла про проєкт «Інклюзивна участь жінок в процесах розробки політик регіонального та місцевого значення Полтавської області». Його мета – залучити жінок до інструментів прямої демократії та підвищити рівень політичної грамотності.
«Ми хочемо, щоб жінки розуміли, яким чином, перебуваючи в Гадячі, впливати на рішення обласної ради. Яким чином мій голос може бути почутий. І ми даємо цей інструмент, для того щоб жінки були почутими», – пояснила Юлія Цибульська.
Лідерка руху ЗеМолодіжка Полтавщини Валерія Лейбель наголосила на важливості політичної просвіти серед молоді.
«За роки незалежності в Україні сформувалися покоління амбітної молоді, яка має демократичні цінності й погляди, має творчі ідеї. Але ми розуміємо, що цього недостатньо аби побудувати успішну політичну кар’єру. Ми маємо тренуватись, маємо прокачувати свої лідерські навички, переймати досвід успішних політиків. Тому ЗеМолодіжка займається політичною просвітою в нашому регіоні», – пояснила вона.
За словами Валерії Лейбель, за три роки існування ЗеМолодіжка Полтавщини залучила 60 лідерів, які формують молодіжні ком’юніті в своїх громадах, та провела понад 70 заходів, у томі числі з політичної просвіти.
Також на форумі піднімалися питання підтримки громадами захисників на фронті, жіночого та ветеранського підприємництва, розвитку аграрної промисловості Полтавщини, отримання грантового фінансування для бізнесу та інші.