Інститут національної пам’яті радить знести Арку, встановлену на знак «дружби народів»
Фахівці Українського інституту національної пам’яті проаналізували, чи поширюється закон про деколонізацію на Арку дружби народів у Києві (нині Арка Свободи українського народу). За висновком експертів, монумент символізує імперську політику росії і підлягає демонтажу. Відповідні висновки оприлюднили на сайті Українського інституту національної пам’яті.
Підставою для експертизи став закон «Про засудження та заборону пропаганди імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії», ухвалений парламентом 21 березня 2023 року.
Фахівці інституту національної пам’яті нагадали, що Арка дружби народів була встановлена на території Хрещатого парку в Києві в 1982 році. Подію присвятили 60-річчю створення СРСР та 65-й річниці Жовтневої революції 1917 року. Сам монумент символізує «возз’єднання» України з росією. Арка зв’язувала дві скульптурні композиції: робітників ‒ росіянина та українця, що тримали стрічку з орденом «Дружби народів», та стелу з багатофігурною групою, що символізує Переяславську раду 1654 року.
Фігури росіянина та українця з орденом «Дружби Народів» демонтували у квітні 2022 року. Утім, як наголошують в інституті національної пам’яті, архітектурний комплекс залишається втіленням міфу про «возз’єднання» України з росією у 1654 році.
У радянські часи ті події трактували як «віковічне прагнення українського народу возз’єднатися з російським». Так радянська пропаганда намагалася знівелювати пам’ять про українські державницькі традиції — часів Національно-визвольної війни 1648-1657 років та Української революції 1917‒1921 років.
Міф про «воз’єднання» нині — під час повномасштабного вторгнення — використовує російська пропаганда, щоб показати «законність» путінських територіальних претензій і нібито «штучність» України як держави.
Як зазначають в Українському інституті національної пам’яті, попри перейменування Київською міською радою в «Арку Свободи українського народу», монумент є символом російської імперської політики та підлягає цілковитому демонтажу.
Читайте також: У Києві посилять заходи безпеки в метро та місцях скупчення людей
Фото: з відкритих джерел
Актуальні, важливі й перевірені новини Київщини також читайте на нашій Facebook-сторінці і в Telegram-каналі.