Вакантність столичних офісів досягла історичного рекорду

Ексклюзив

У 2023 році у Києві забудовники ввели в експлуатацію 13 000 кв. м офісних площ, тоді як у Львові – 19 000 кв. м. Водночас орендні ставки у столиці знизилися до мінімуму – від $10 до $20 за кв. м в офісах класу А. «Нерухомість 24/7» дослідила з чим повʼязано таке падіння ринку комерційної нерухомості у столиці.

Нині девелоперів не лякає те, що у 2023 році рівень вакантності в офісах класу «А» у Києві встановив новий історичний мінімум для ринку – 25%, а середньозважена вакантність у столичних бізнес-центрах класу «А» складає 27,4%, «В» – 20,2%, «С» – 14,5%. Попри  повномасштабну війну за останні два роки у столиці з`явилися щонайменше 10 нових офісних центрів. За інформацією компанії Colliers Ukraine, з початку великої війни у 2022 році у Києві ввели в експлуатацію близько 65 000 кв. м офісних площ. Це всі об`єкти, які були на завершальній стадії будівництва. Водночас до кінця 2024 року на ринку очікують ще 51 000 кв.м у нових офісних проєктах.

Ціни на оренду падають

«Орендні ставки в офісних центрах столиці знизилися приблизно на 30% порівняно з довоєнними, зниження триває», – повідомив керівник департаменту стратегічного консалтингу UTG Костянтин Олійник

За даними аналітиків ринку нерухомості, у 2023 році річний показник поглинання сягнув приблизно 91 тис. кв.м, що на 32% нижче довоєнного рівня 2021 року. Якщо у 2022 році орендні ставки для офісів класу «А» коливалися в межах $18–25 за кв. м на місяць, то до кінця 2023-го вони знизилися до $12–20 за кв. м. В офісах класу «В» падіння орендних ставок було з $9–18 за кв. м на місяць у 2022 році та до $8–14 за кв. м. на кінець 2023-го.

Скорочення попиту

Якщо у 2014 році в Україні працювали понад дві тисячі міжнародних компаній, то зараз їхня кількість скоротилась приблизно до 700. Відтак, головні орендатори офісів в столиці – IT-компанії, агросектор, медичні компанії та іноземні представництва бізнесу суттєво скоротили свої потреби в офісних приміщеннях. Крім того, айтішники здебільшого перейшли на дистанційну роботу.

Олена Олішевська, голова групи компаній Company Group «ECM Center» розповіла, що наразі їх співробітники працюють дистанційно.

«Ми оптимізували використання офісних площ, тому орендуємо кімнату в коворкінгу для юридичних осіб. Це дуже зручний формат», – підкреслила Олена Олішевська.

Водночас ІТ сектор все ще продовжує домінувати у структурі попиту та займає у Києві приблизно половину офісних приміщень.

«Більшість компаній призупинили скорочення персоналу та шукали шляхи оптимізації витрат на нерухомість, переглядаючи умови оренди або покращуючи офісні приміщення шляхом переїзду», – зазначили аналітики консалтингової компанії CBRE.

Що з`явилося у столиці?

За два роки війни, за даними консалтингової компанії UTG, у Києві відкрилися 10 бізнес-центрів.

У 2022 році на київському ринку було введено в експлуатацію:

  • БЦ Magnett (вул. В. Васильківська, 139,
  • GLA ≈ 43 тис. кв. м),
  • БЦ Aria (бул. Міхновського, 15а, 3 тис. кв. м),
  • ТОЦ Hlybochytsky (вул. Глибочицька, 44, 6 тис. кв. м),
  • TAS Podol (вул.Оленівська, 23, 18 тис. кв. м),
  • БЦ на просп. Бажана, 151, 13 тис. кв. м),
  • ТОЦ Lake Plaza (вул. Героїв полку Азов, 12, 5 тис. кв. м),
  • Pixel Hub (пр. Оболонський, 1, 2,2 тис. кв. м).

У 2023-му введено в експлуатацію:

  • БЦ Twelve (вул. Новокостянтинівська, 12, 13,3 тис. кв. м), GRADIENT.Business Center (вул. Короленківська, 4-6, 20 тис. кв. м),
  • БЦ на пр. В. Лобановського, 96 (2 тис. кв. м),
  • БЦ «Нивки Сіті» (пр. Берестейський, 67, GLA ≈ 8,6 тис. кв. м).

Повне відновлення столичного ринку комерційної нерухомості девелопери очікують після закінчення війни, коли в Україну повернуться міжнародні компанії та відкриватимуться нові бізнеси. Поки ж орендарів не вистачає, що  позначається на ціні оренди офісів.

Авторка: Наталя Толуб

Фото: Freepik

Актуальні, важливі й перевірені новини Київщини також читайте на нашій Facebook-сторінці і в Telegram-каналі.

Посилання на першоджерело